Tokom života, svako u nekom trenutku doživi osećanje nelagodnosti, poput straha ili brige. Na primer: možete biti zabrinuti i strahovati oko izlaska na ispit, odlaska na lekarski pregled ili intervju za posao.
Ono što razlikuje anksioznost i anksiozne poremećaje od normalne zabrinutosti i brige, je intenzitet osećanja i njegovo trajanje. Za osobe koje pate od anksioznosti, biriga i strah su neprekidni (ili se javljaju uvek u sličnoj ili istoj situaciji), intenzivni i preplavljujući, često praćeni fizičkim siptomima poput umora, mučnine, mišićne napetosti, bolova u grudima i stomaku, nesvestice i dr.
Osobe koje pate od anksioznosti podcenjuju svoju sposobnost da se na adekvatan način izbore sa opaženom pretnjom, sagledavaju problem znatno većim nego što zapravo jeste, što za posledicu ima izbegavajuće ponašanje, čime se problem produbljuje. Ovakav način borbe sa anksioznošću znatno narušava kvalitet života. Uz pomoć psihoterapije, klijenti uče kako da upravljaju ovim izuzetno neprijatnim osećanjima i vremenom se oslobađaju od simptoma i vraćaju zadovoljavajućem životu.


Tretman anksioznosti
REBT psihoterapija predstavlja terapiju izbora za tretman anksioznosti i anksioznih poremećaja, čija je efikasnost dokazana u brojnim kliničkim studijama. Ukoliko su simptomi anksioznosti izraženi u meri koja ometa i znatno otežava život klijenta, medikamentozna terapija može biti predložena.
Pored kognitvnih psihoterapija, u okviru kojih sam se specijalizovao za tretman anksioznih poremećaja, u radu sa klijentima primenjujem i tehnike narativne i telesne psihoterapije
Anksiozni poremećaji
Anksiozni poremećaji mogu se ispoljiti na nekoliko načina, i to u vidu: