Pojava Korona virusa i mere koje su donete radi suzbijanja širenja epidemije snažno su uticale na sve porodice. Međutim, iako su mere iste za sve, za neke porodice one predstavljaju poseban izazov. Pitanje se samo nameće: Autizam i Korona virus – Kako se prilagoditi?
Suočeni sa zatvaranjem škola, vrtića i parkova, zabranom izlaska, promenama dnevne rutine, gubitka socijalne povezanosti sa drugarima i nastavnicima, roditelji su se našli pred veoma važnim zadatkom.
Oni imaju ključnu ulogu da deci pruže potrebna objašnjenja i da im pomognu da izraze i obrade svoje emocije.
Ovaj zadatak može biti naročito težak roditeljima dece sa autizmom. Oni mogu zahtevati dodatnu pažnju i pomoć roditelja da prihvate i da se prilagode novim uslovima života.
Kroz ovaj tekst, pokušaću da ponudim nekoliko ideja koje vam mogu biti korisne u ovim izazovnim vremenima.
Autizam i Korona virus: Kako objasniti šta se dešava?
Osobe sa problemima iz autističnog spektra mogu imati različite nivoe razumevanja trenutne situacije. Stoga je potrebno objasniti im na više načina kako se virus širi, prenosi i kako se mogu od njega zaštiti. Takođe imajte u vidu da dete može biti preplavljeno onim što čuje, pa može postavljati ista pitanja više puta. Kako biste postakli razumevanje, možete da koristite neku od sledećih strategija:
Koristite jednostavan rečnik
Pružite objašnjenje trentne situacije i mera koje su donete koristeći jednostavan rečnik i izbegavajući upotrebu složenih termina i metafora. One mogu biti teške osobama sa problemima iz autističnog spektra za razumevanje.
Neka rečenice kojima opisujete trenutnu situaciju budu kratke i jednostavne. Na primer: Korona je vrsta virusa. Virus je veoma mali i kad uđe u tvoje telo, možeš da se razboliš.
Smislite priču o Korona virusu
Osmislite priču putem koje ćete objasniti šta se sada dešava. Kroz priču objasnite da su osećanja koja možemo sada da doživljavamo normalna i prihvatljiva. Opištite moguće situacije i kako bismo trebali da reagujemo u svakoj od njih. Priču treba ponavljati više puta, tokom nekoliko uzastopnih dana.
Koristite vizuelna objašnjenja
Pružite objašnjenja trenutne situacije koristeći vizuelne prikaze. Kroz slike objasnite kako se sada pozdravljamo sa ljudima ili na koji način se družimo. Objasnite sprecifična ponašanja tako što ćete ih nacrtati korak po korak illi ih prikazati na snimku, npr kako se i koliko dugo peru ruke (možete koristiti i peščani sat, recitaciju ili pesmicu koja traje 20 sekundi i sl. )
Podstaknite izražavanje emocija
Deca i mlade osobe sa problemima autističnog spektra će verovatno imati poteškoća da izraze emocije povodom novonastalih promena. Strah, frustracija i zabrinutost mogu da se izraze putem ponašanja kao što su tantrumi, povlačenje ili odbijanje da se uključe u porodične aktivnosti.
Pružite više načina na koji mogu da se emocionalno izraze. Na primer putem igre, plesa, crteža i sl. Imajte u vidu da povećana učestalost nekih izazovnih ponašanja mogu biti znaci anksiznosti i straha. Ukoliko je to slučaj, razmislite da uvrstite i podučite osobu sa autizmom strategijama za nošenje sa teškim osećanjima.
Uvedite strategije za nošenje sa teškim emocijama
U ovim teškim i izazovnim vremenima učenje strategija za nošenje sa teškim osećanjima je prioritet za sve nas.
U idealnom slučaju osobe sa problemima iz autističnog spektra će več imati u svom repertoaru ponašanja neke od ovih strategija. To mogu biti stereotipna repetitivna ponašanja (roking), slušanje muzike ili gledanje omiljenog video klipa. Od velike koristi su i vežbe disanja, kao i fizičko vežbanje koje značajno snižava anksioznost.
Ukoliko strategije za nošenje sa teškim emocijama nisu još uvek deo dnevne rutine, evo par saveta kako ih možete uvesti:
- Započnite podučavanje ovim veštinama u delu dana kada je osoba sa problemima iz autističnog spektra najsmirenija.
- Ukoliko je potrebno koristite vizuelna objašnjenja kako se aktivnost izvodi ( ili koristite neku od besplatnih aplikacija za mobilni telefon )
- U početku možete planirati u koje vreme se ove aktivnosti mogu izvoditi, a kasnije i podstaći samostalno korišćenje.
Održavajte dnevnu rutinu
Dnevne rutine stvaraju osećaj sigurnosti, predividivosti i reda i osobe sa autizmom imaju prirodnu tendenciju da ih se pridržavaju. Ukoliko dođe do nagle promene u rutini to može imati veoma negativne posledice na osobe sa problemima iz autističnog spektra.
Zbog toga je važno nastojati da se već postojeća rutina što više održi. Ukoliko uvodite nove aktivnosti u dnevnu rutinu. potrudite se da budu redovne i uvek u isto vreme.
Klikom ovde možete preuzeti planer dnevnih aktivnosti
Podstaknite povezivanje
Podstaknite povezivanje sa drugima uz pomoć digitalne tehnologije. Osobe sa problemima iz autističnog spektra su više od drugih podložni socijalnoj izolaciji i usamljenosti, pogotovo tokom karantina.
Osigurajte i podstaknite održavanje postojećih kontakata putem poruka ili video linka sa prijateljima, rodbinom, komšijama…
Obratite pažnju na promene ponašanja
Osobe sa problemima iz autističnog spektra mogu imati teškoća da verbalno izraze strah, frustraciju, tugu, anksioznost… Roditelji i staratelji bi trebalo da obrate pažnju na neuobičajna ponašanja jer ona mogu biti znaci anksioznosti ili depresije.
Obratite pažnju na promene u obrascima spavanja, ishrane, uvećanju ponavljajućih ponašanja, agitacije… Ukoliko su promene značajne , ili imate teškoća da organizujete porodičan život u ovim izazovnim vremenima, razmislite da potražite dodatnu pomoć.
Za više informacija o autizmu posetite sajt Saveza udruženja Srbije za pomoć osobama sa autizmom