Svako od nas je tokom života osetio tugu i bio u depresivnom raspoloženju kada je bio suočen sa nekim gubitkom ili neuspehom u nečemu što procenjuje kao značajno.
Ono što razlikuje depresiju od depresivnog raspoloženja (normalne tuge) je intenzitet i trajanje simptoma. Ukoliko depresivno raspoloženje potraje više nedelja, reč je o depresivnom poremećaju, ozbiljnoj bolesti koju je neophodno lečiti.
Depresivne osobe često nisu u stanju da sagledaju celu sliku, već se fokusiraju samo na negativne aspekte gubitka. Mogu misliti kako ne mogu ništa da učine, kako se ništa ne može promeniti i da nikad neće biti bolje. Često razmišljaju o prošlim gubitcima ili neuspesima, što kao posledicu ima zatvaranje u sebe, izbegavanje situacija koje pričinjavaju zadovoljstvo i pokušajima da se depresija prekine na samodestruktivne načine.
Osnovne karakteristike ovog poremećaja su sniženo, depresivno raspoloženje praćeno gubitkom osećanja zadovoljstva, snage i energije. Često su prisutna i osećanja anksioznosti, krivice, samokriticizam, bezvrednost, loša slika o sebi gubitak volje za životom, samodestruktivna ponašanja poput alkoholizma i zloupotrebe supstanci, suicidalne ideje i pokušaji samoubistva.


Tretman depresije
Tretman depresije obuhvata psihološko savetovanje (psihoterapiju) i uz dogovor sa klijentom i po potrebi upotrebu lekova. Ukoliko su simptomi depresije izraženi u tolikoj meri da znatno otežavaju život klijenta, preporučuje se tretman uz nadzor psihijatra. U tretmanu depresije primenjujem integrativni pristup baziran na Racionalno emotivnoj i kognitivno bihejvioralnoj terapiji, čija je efikasnost dokazana u brojnim kliničkim studijama, uz upotrebu porodične psihoterapije ukoliko je njena primena indukovana.
Simptomi depresije
Depresija je poremećaj raspoloženja koji karakteriše skup raznih vrsta simptoma: