Kada bi vas neko pitao da opišete svoju porodicu, šta biste mu odgovorili? Vrlo verovatno biste posle osnovnih podataka o svakom članu, opisali i neka ponašanja koja su karakteristična samo za vašu porodicu. Ta ponašanja su vaši porodični rituali.
U ovom tekstu pisaću uglavnom o porodičnim ritualima, ali imajte na umu da su rituali podjednako bitni za svaki odnos, uključujući i odnos prema sebi!
Šta su porodični rituali?
Porodični rituali su ona ponašanja koja su karakteristična samo za našu porodicu ili partnersku zajednicu. To su sve one sitne (ili krupne) stvari kojima se radujemo i koje često ponavljamo unutar naše porodične ili partnerske zajednice.
To mogu biti svakodnevne aktivnosti, poput zajedničkog ručka ili odlaska u prodavnicu il specifične porodične tradicije. Tokom vremena mnoge porodice su razvile određene ritual kojima obeležavaju važne datume u svom životu, poput slava, božića, venčanja ili sahrana. Uglavnom znamo šta je to što samo u našoj porodici se nalazi na slavskoj ili novogodišnjoj trpezi ili na koji način obeležavamo praznike koje praznujemo.
Neke rituale smo nasledili od pređašnjih generacija, jer tako se to oduvek u našoj familiji radilo. Sećam se da smo u mojoj porodici, za badnje veče imali običaj da idemo kroz stan, poređani u vrstu sa najstarijim članom na čelu, i decom na kraju kolone. Dok smo šetali “kao vozić” bacali smo orahe u ćoškove soba i dok su stariji “kokodakali”, mi deca smo “pijukali”. Rituali poput ovog mogu imati poseban značaj za decu i jačati osećanje sigurnosti i povezanosti sa roditeljima.
Porodični rituali mogu biti neka ponašanja koja samo za članove vaše porodice nose neko specifično značenje. Kao na primer:
- Posebna imena kojim se oslovljavate. (Sećam se da kada me nisu zvali po nadimku, da je to značilo da sam nešto zgrešio)
- Posebni način na koji se rukujete sa decom ili svojim braćama i sestrama
- Poseban pozdrav ili porodična igra.
- Restoran ili bioskop u koji stalno idete.
- Jela koja se spremaju na određene datume is l.
- Rituali mogu biti i zajednički interes sa nekim iz vaše porodice, poput gledanja sporta i odlaska na utakmice sa ocem, pravljenje kolača sa majkom, gledanje dokumentaraca ili serija sa nekim od ukućana i sl.
Zašto su rituali važni?
Rituali poput zajedničkih obroka, nedeljnog ručka, posebnih aktivnosti koje delite sa drugim članovima porodičnog sistema pružaju vama i vašoj deci osećaj sigurnosti, pripadanja i porodičnog identiteta.
Oni nam strukturišu svakodnevnicu, organizuju porodični život i uvode predvidivost, stvaraju nam zajednička sećanja i jačaju naše emocionalne veze jednih sa drugima.
Neke rituale delimo sa drugim porodicama iz našeg okruženja, pružajući nam osećanje pripadnosti i povezanosti sa našom društvenom zajednicom. Neki porodični rituali karakteristični su samo za naš narod, poput slavljenja slave, pružajući nam osećanje pripadnosti naciji.


Rituali nas ukorenjuju, istovremeno dajući nam i slobodu da putem njih formiramo pored porodičnog i nacionalnog i lični identitet, razvijajući rituale koji su specifični samo za nas i koji nas čine različitim od porodice i drugih ljudi iz naše društvene zajednice.
Ukoliko ih još uvek kao porodica nemate, ili biste želeli da ih bude više, evo nekoliko predloga:
- Barem jednom mesečno odvojite vreme za aktivnost u kojoj vaša deca uživaju.
- Provodite kvalitetno vreme sa svojom porodicom (ili partnerom). Na primer možete odlučiti da svake subote imate sportski dan i odete na bazen ili u šetnju.
- Uvrstite u svoje dnevne rutine sitne izraze naklonosti, poput specijalnog načina na koji ćete ispratiti decu u školu, ili poželeti partneru i deci dobro jutro.
- Za svaki rođendan napravite (ili poručite) omiljenu tortu slavljenika!
Koji su vaši porodični rituali? Kojih se porodičnih rituala sećate iz svoje porodice porekla? Napišite nam u komentarima 😉
Zoran Crnjin, dipl.psiholog, RE&KBT psihološki savetnik i
porodični terapeut pod supervizijom
Razgovor možete zakazati pozivom na +381 69 2040-160 ili putem kontakt forme.